Trwa ładowanie...

Będzie trzeba zapłacić więcej. Zmiany na liście leków refundowanych

 Paula Jakubasik
02.04.2024 12:18
Od początku tygodnia obowiązuje aktualizacja listy leków objętych refundacją
Od początku tygodnia obowiązuje aktualizacja listy leków objętych refundacją (East News, Getty Images)

Od początku tygodnia obowiązuje aktualizacja listy leków objętych refundacją. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że do wykazu dodano 86 nowych preparatów lub wskazań. Stawki refundacji zostały zmienione dla ponad tysiąca leków. W niemal połowie przypadków pacjenci będą zobowiązani do pokrycia wyższych kosztów.

spis treści

1. Aktualizacja listy

Od pierwszego kwietnia nastąpiły zmiany na liście leków podlegających refundacji. Dopłata została obniżona dla 539 produktów, a podniesiona dla 545. W wyniku pozytywnych decyzji dotyczących uwzględnienia w wykazie refundowanych leków, do listy dodano 86 nowych preparatów lub wskazań.

Usunięto natomiast 72 pozycje z powodu wniosków o skrócenie terminu decyzji refundacyjnych, wygaśnięcia czasu na podjęcie decyzji lub odmowy refundacji na kolejny okres. Nowe terapie obejmują obszary, takie jak ginekologia, ginekologia onkologiczna, kardiologia oraz leczenie chorób rzadkich.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W marcu minister zdrowia Izabela Leszczyna, podczas prezentacji listy leków podkreśliła, że udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) należącym do chorób rzadkich.

- Zwiększamy możliwości i szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich - zapowiadała.

Dodatkowo zostały przedstawione dwie tzw. listy polskich leków. Leszczyna wyjaśniła, że pacjenci będą mogli nabyć preparaty z pierwszej listy z 10-proc. zniżką, natomiast z drugiej z 15-proc. rabatem.

Izabela Leszczyna podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia dąży do wsparcia krajowego przemysłu farmaceutycznego i zwiększenia udziału w rynku preparatów produkowanych przez polskie firmy farmaceutyczne.

- Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów - przekonywała.

2. Lista ma być większa

Podczas spotkania prasowego głos zabrał również zastępca minister zdrowia - Maciej Miłkowski. Polityk wspomniał o zmianach dotyczących leków na mięśniaki macicy, podkreślając, że jest to pierwsza terapia refundowana w tym przypadku.

Według Miłkowskiego istotne modyfikacje zostały wprowadzone również w dziedzinie kardiologii, gdzie rozszerzono zakres wskazań refundacyjnych. Nastąpiły też zmiany wśród preparatów dotyczących zaburzeń lipidowych dla dzieci i dorosłych. Zapowiedział również kontynuację poszerzania listy leków refundowanych.

- Widzimy, że są jeszcze olbrzymie możliwości w zakresie onkologii, hematoonkologii, jak również leczenia aptecznego - stwierdził.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze