Trwa ładowanie...

Barwinek pospolity - działanie, właściwości, dawkowanie, szkodliwość

 Paula Jakubasik
07.09.2023 14:35
Barwinek pospolity to roślina ceniona w medycynie naturalnej.
Barwinek pospolity to roślina ceniona w medycynie naturalnej. (Adobe Stock)

Barwinek pospolity to roślina ceniona w medycynie naturalnej ze względu na cenne właściwości lecznicze, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Oprócz tego jest popularną rośliną ozdobną w ogrodach i parkach, która kwitnie nieprzerwanie od kwietnia do sierpnia. Jakie właściwości ma barwinek pospolity i jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest barwinek pospolity?

Barwinek pospolity (barwinek mniejszy) to krzewinka należąca do rodziny toinowatych, jej rodzimym miejscem występowania jest Europa i Azja Zachodnia. Roślina osiąga 10-15 centymetrów wysokości, ma małe, skórzaste, owalne liście i niebieskie lub fioletowe kwiaty, rosnące na pędach po 1-3 sztuki.

Barwinek kwitnie bez przerwy od kwietnia do sierpnia, jest często spotykany w przydomowych ogrodach, parkach i na cmentarzach, często rośnie pod drzewami i krzewami.

2. Właściwości barwinka pospolitego

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Barwinek pospolity posiada wiele właściwości leczniczych, ze względu na zawartość flawonoidów, garbników oraz alkaloidów indolowych. Przede wszystkim roślina działa przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytniczo, łagodzi stany zapalne, poprawia krążenie krwi i reguluje stężenie glukozy.

Barwinek skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, redukuje objawy niestrawności i łagodzi biegunkę. Znajduje zastosowanie również w przypadku innych dolegliwości układu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka czy refluks.

Roślina sprawdzi się jako naturalny środek na ból gardła, rany i oparzenia. Barwinek hamuje także krwawienia, może być stosowany między innymi przez kobiety zmagające się z obfitymi miesiączkami.

Korzystnie wpływa również na funkcje poznawcze mózgu, pamięć i koncentrację, poprawia nastrój oraz zmniejsza problem bezsenności.

Barwinek wykazuje właściwości przeciwskurczowe, wspiera pracę serca i leczenie nadciśnienia tętniczego, zapobiega cukrzycy, przynosi ulgę w stanach zapalnych, łagodzi objawy migreny i zaburzenia lękowe. Prawdopodobnie roślina hamuje również rozwój komórek nowotworowych i spowalnia rozwój choroby.

3. Jak stosować barwinek pospolity?

Barwinek pospolity występuje w postaci kapsułek, tabletek, kropli lub suszu. Suplementy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, zwracając uwagę, by nie przedawkować preparatu.

Suszone ziele barwinka wykorzystuje się natomiast do przygotowania naparu lub płukanki. 1 łyżeczkę suszu zalewa się wrzątkiem i parzy przez około 10 minut pod przykryciem, przygotowaną w taki sposób herbatę można pić 3 razy na dobę.

4. Czy barwinek pospolity może być szkodliwy?

Barwinek pospolity jest trujący, stąd konieczność zachowania ostrożności w trakcie stosowania rośliny. Suplementacja nie jest zalecana kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także osobom z nadciśnieniem śródczaszkowym, chorobami nerek, płuc lub wątroby. Przekraczanie zalecanych dawek barwinka może spowodować wystąpienie następujących działań niepożądanych:

Barwinek pospolity może wchodzić w interakcje z lekami, stąd wskazana jest konsultacja lekarska przed rozpoczęciem suplementacji. Roślina może wpływać negatywnie na działanie leków przeciwzakrzepowych, preparatów stosowanych w arytmii serca i środków działających na układ nerwowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze