Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka

Babcia - rola, opieka nad wnukami, 10 porad, jak być dobrą babcią

 Agnieszka Gotówka
01.04.2021 14:07
Babcia - rola, opieka nad wnukami, 10 porad, jak być dobrą babcią
Babcia - rola, opieka nad wnukami, 10 porad, jak być dobrą babcią (123RF)

Być może jesteś już babcią lub właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz nią po raz pierwszy. Nie wiesz do końca, jak zachować się w swojej roli, by z jednej strony uczestniczyć w życiu wnuka, ale też nie narazić się jego rodzicom. Rola babci nie jest łatwa i wymaga od kobiety zachowania dużego dystansu.

spis treści

1. Babcia - współczesna babcia

Bycie babcią to wspaniała przygoda. Jest to osoba niezbędna w życiu dziecka, niezwykle ważna i często odgrywająca kluczową rolę. Dziś jej obraz wygląda nieco inaczej niż kilka lat temu.

Dzisiejsi dziadkowie to osoby aktywne zawodowo, często zaangażowani w działalność społeczną czy kulturalną. Ubierają się modnie, wyjeżdżają na wakacje, cenią swoją niezależność. W ich życiu jednak zawsze znajdzie się miejsce dla ukochanych wnucząt.

Zobacz film: "Jaką babcią jest DJ Wika?"
Sposoby wychowania dziecka
Sposoby wychowania dziecka

Relacja z rodzicami wpływa na ogólny stan psychiczny dziecka. Każdy etap dorastania wymaga innych form

zobacz galerię

2. Babcia - rola w rodzinie

Niektóre kobiety z niecierpliwością oczekują na moment, gdy dowiedzą się, że zostaną babcią. Z dumą mówią o tym i chętnie dzielą się tą informacją. Z kolei inne, zwłaszcza te młodsze, obawiają się, że wejście w rolę babci niechybnie oznacza pukającą do drzwi starość.

Nic bardziej mylnego! Stereotypy należy odłożyć na bok i cieszyć się z radości, jaką niesie ze sobą pojawienie się dziecka w rodzinie. Warto już na etapie ciąży pomagać młodym rodzicom, niemniej warto to robić w sposób rozsądny i przemyślany.

Nie można się narzucać, czy też zasypywać radami w stylu: a za moich czasów to… Trzeba uświadomić sobie, że na przestrzeni lat wiele się zmieniło w zakresie opieki nad noworodkiem. Inny jest też metody wychowania dzieci. Trzeba więc okazać zrozumienie, ale też chęć nauki i poszerzania horyzontów.

Możesz zapytać młodych rodziców, czy potrzebują wsparcia przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka. Nie obrażaj się, jeśli nie zechcą pomocy.

Być może wolą sami kupić niezbędne akcesoria, bo bardzo starannie je wybierali i wiedzą które z nich będą odpowiednie dla ich pociechy. Nie kupuj dla wnuczka niczego na własną rękę, bo może się okazać, że niepotrzebnie wydasz pieniądze.

Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka [9 zdjęć]

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest

zobacz galerię

– Kiedy po raz pierwszy miałam zostać babcią, a było to siedem lat temu, poczułam lekki strach. Pamiętam, że pomyślałam, że to oznacza starość. Dziś wiem jak bardzo się myliłam. Wnuk daje mi ogrom radości. Dzięki niemu jestem sprawniejsza, chętnie się ruszam, a to przekłada się na moje zdrowie. Czuję się tak, jakbym przeżywała drugą młodość – mówi Małgorzata z Bydgoszczy.

Babcia dzięki opiece nad wnukiem jest bardziej aktywna, chętniej spędza czas na świeżym powietrzu. To z kolei bardzo dobrze wpływa na kondycję kobiety, ale też jej stan psychiczny. Regularne spacery pozwalają zapobiec rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych.

3. Babcia - opieka nad wnukami

Jeszcze kilkanaście lat temu babcie bardzo często przejmowały opiekę nad dzieckiem, gdy jego rodzice szli do pracy. Odbierały wnuka z przedszkola, opiekowały się nim gdy był chory. Trzeba jednak pamiętać, że i na tym polu wiele się zmieniło.

– Gdy moja wnuczka kończyła rok, córka oznajmiła mi, że wraca do pracy i prosi mnie, bym przejęła opiekę nad małą, bo nie dostała się do żłobka. Owszem, jestem na emeryturze, kocham swoją wnuczkę, ale nie mam siły, by sprawować nad nią wielogodzinną opiekę każdego dnia.

Wnusia jest bardzo żywiołowym dzieckiem. Córka też zupełnie inaczej ją wychowuje. Ostatecznie biłam się z własnymi myślami przez kilka dni. Postanowiłam szczerze porozmawiać z córką i jej mężem, dzieląc się swoimi wątpliwościami. Wbrew moim obawom, zrozumieli mnie – opowiada Jadwiga, babcia rocznej Ulki.

Babcie często traktują opiekę nad wnukami jako obowiązek. Trzeba jednak uświadomić sobie, że dziecko wychowują rodzice i to do nich należy ten obowiązek. Dziadkowie mogą pomóc dzieciom, o ile jednak mają na to siły i chęć. Trzeba więc jasno postawić granice oraz nie obawiać się szczerej rozmowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. 10 porad jak być dobrą babcią

4.1. Nie kwestionuj kompetencji rodziców

Trzeba nieustannie mieć świadomość, że dzisiejszy model wychowania jest zupełnie inny niż kiedyś. A to oznacza, że jako babcia możesz nie zgadzać się z wieloma zasadami, które obowiązują w domu dzieci, ale nie powinnaś ich podważać, zwłaszcza w obecności wnuków.

4.2. Słuchaj próśb rodziców

Jeśli dzieci proszą Cię, byś nie podawała wnukom słodyczy, uszanuj to. Taka sugestia może wynikać nie tylko z tego, że chcą oni ograniczyć cukier w diecie swojej pociechy, ale też ryzyka alergii, które diagnozowane są coraz częściej.

4.3. Stawiaj na rozwój

Dzieci są bardzo ciekawe świata. Potraktuj to jako wyzwanie. Jako babcia możesz wiele wnuka nauczyć. Zabierz malucha na spacer do lasu i opowiedz mu o jego mieszkańcach. Jeśli uwielbiasz gotować, zaproś dziecko do kuchni i spróbuj zarazić swoją pasją.

4.4. Bądź aktywna

W naturze dzieci nie leży bierność. Maluchy kochają ruch i jest on dla nich zupełnie naturalny. Opiekując się wnukiem, skorzystaj z tego. Być może to właśnie Ty nauczysz kilkulatka jeździć na rowerze i będziecie wspólnie planować wycieczki?

4.5. Zadbaj o zdrową dietę

Dobra dieta, wolna od słodyczy i żywności w wysokim stopniu przetworzonej, to dziś podstawa. Wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę i już od momentu rozszerzania diety odpowiedzialnie komponuje posiłki malucha. Weź z nich przykład i zadbaj również o swoje posiłki.

4.6. Szanuj swój czas

Jeśli dzieci proszą Cię o opiekę nad wnukiem w dniu, w którym masz zaplanowane wyjście z przyjaciółmi do kina, nie rezygnuj ze swoich planów.

Powiedz szczerze, że akurat tego dnia nie możesz zaopiekować się wnukiem, ale chętnie zrobisz to w innym terminie. Musisz dbać o swoją niezależność.

4.7. Zapewnij dziecku atrakcje

Jeszcze kilka lat temu nie było tak wielu ciekawych miejsc jak dzisiaj. Kina, muzea, parki rozrywki, sale zabaw – propozycji jest całe mnóstwo. Zabieraj w te miejsca swoje wnuki. Pozwól im na swobodne spędzanie wolnego czasu, ale też uczestnicz w tym.

4.8. Rozpieszczaj wnuki

Nie bez powodu mówi się, że rodzice są od wychowywania dzieci, a dziadkowie od ich rozpieszczania. Trzeba oczywiście zachować w tym względzie zdrowy rozsądek, niemniej warto mieć na uwadze fakt, że dzieci u dziadków zachowują się bardziej swobodnie niż w domu.

4.9. Bierz udział w życiu dziecka

Występ w przedszkolu? Pierwszy koncert? Konkurs plastyczny? Bierz czynny udział w życiu dziecka. Chwal jego postępy, bądź z niego dumna, ale też pomagaj i wspieraj. Możecie razem przygotować pracę konkursową lub ćwiczyć rolę w przedstawieniu.

4.10. Nie bądź nadopiekuńcza

Dziadkowie, zwłaszcza babcie, są często wobec swoich wnuków nadopiekuńczy. Chcą dobrze, niemniej często przekraczają pewne granice. To z kolei źle oddziałuje na relacje z rodzicami dziecka. Konflikty nie są nikomu potrzebne.

Nie krytykuj poczynań rodziców, a jeśli chcesz podzielić się swoimi uwagami, rób to zawsze sam na sam.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze