Trwa ładowanie...

Artekis - charakterystyka, wskazania, skutki uboczne, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
20.10.2023 18:30
Artekis to lek stosowany w terapii osób cierpiących na zespół stresu pourazowego, epizod depresyjny lub fobię społeczną.
Artekis to lek stosowany w terapii osób cierpiących na zespół stresu pourazowego, epizod depresyjny lub fobię społeczną. (Adobe stock)

Artekis to lek wykorzystywany w leczeniu pacjentów z zespołem stresu pourazowego, epizodem depresyjnym czy fobią społeczną. W składzie tabletek Artekis występuje substancja czynna o nazwie paroksetyna. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku? Kto powinien zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania?

spis treści

1. Co to jest Artekis?

Artekis to nic innego jak tabletki doustne o działaniu przeciwdepresyjnym. Substancją czynną zawartą w preparacie jest paroksetyna - silnie działający lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Paroksetyna blokuje wchłanianie serotoniny w synapsach mózgowych, co zwiększa ilość dostępnej serotoniny. Podniesienie poziomu serotoniny może przyczynić się do poprawy nastroju oraz zredukowania objawów depresji i zaburzeń lękowych.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

W jednym opakowaniu leku Artekis znajduje się 30 tabletek zawierających substancję czynną - paroksetynę.

2. Jakie są wskazania do stosowania leku Artekis?

Arketis to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, który wspomaga terapię osób cierpiących na:

3. Artekis – skład

W jednej tabletce leku Arketis występuje 20 mg paroksetyny (w postaci chlorowodorku bezwodnego paroksetyny). Substancjami pomocniczymi w preparacie są:

  • celuloza mikrokrystaliczna (E460),
  • wapnia wodorofosforan dwuwodny (E341),
  • kroskarmeloza sodowa (E468),
  • krzemionka koloidalna bezwodna (E551),
  • magnezu stearynian (E470b).

4. Przeciwwskazania do stosowania Artekisu

Artekis jest produktem leczniczym, którego nie powinny stosować pacjenci z nadwrażliwością na paroksetynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Przeciwwskazanie stanowi również stosowanie środków farmakologicznych zwanych inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), w tym moklobemidu i chlorku metylotioniny. Leku Artekis nie powinny przyjmować pacjenci w trakcie terapii środkami przeciwpsychotycznymi z tiorydazyną lub pimozydem.

5. Skutki uboczne leku Artekis

Jak każdy środek farmakologiczny, Artekis może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi tego leku są nudności oraz dysfunkcje seksualne. Stosowanie tego preparatu może także skutkować:

Niektórzy pacjenci obserwują u siebie także wybroczyny, swędzenie skóry, dezorientację, rozszerzenie źrenic, tachykardię zatokową, chwilowe wzrosty lub obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Innymi skutkami ubocznymi Artekisu są:

6. Artekis a środki ostrożności

Szczególna ostrożność musi być zachowana, jeśli:

  • pacjent cierpi na niewydolność nerek, serca bądź wątroby,
  • pacjent choruje na epilepsę,
  • pacjent borykał się w przeszłości z epizodami maniakalnymi, gonitwą myśli,
  • pacjent poddawany jest terapii elektrowstrząsami,
  • pacjent cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi lub przyjmuje środki rozrzedzające krew,
  • pacjent ma cukrzycę,
  • pacjent dotknięty jest jaskrą,
  • pacjentka spodziewa się dziecka, planuje ciążę.

7. Czy Arketis jest odpowiedni dla dzieci?

Stosowanie paroksetyny u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane. Specjalista może przepisać ten lek, ale tylko wtedy, jeśli uzna to za korzystne w procesie leczenia.

8. Czy Arketis jest dostępny bez recepty?

Czy Arketis jest dostępny w aptekach bez recepty? Nie. Tych tabletek nie można kupić bez odpowiedniego dokumentu od lekarza. Artekis wydawany jest w aptekach stacjonarnych wyłącznie za okazaniem ważnej recepty.

9. Dawkowanie leku Artekis

Artekis zawsze powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Początkowa, dobowa dawka leku w przypadku pacjentów chorujących na depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobię społeczną, zespół stresu pourazowego czy zaburzenia lękowe uogólnione zazwyczaj wynosi 20 mg.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe z napadami lęku najczęściej zaczynają od początkowej dawki 10 mg. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii, większość pacjentów doświadcza poprawy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze