Trwa ładowanie...

32-latka dostała udaru. Objawy zaatakowały podczas oglądania telewizji

Avatar placeholder
29.05.2023 12:34
Ból głowy 32-latki trwał pięć dni. Nie przypuszczała, co zwiastują te dolegliwości
Ból głowy 32-latki trwał pięć dni. Nie przypuszczała, co zwiastują te dolegliwości (Amanda Lenza)

Kiedy w styczniu Amandę Lenzę zaczęła boleć głowę, nie przypuszczała, że to coś poważnego. Ból obejmował tył głowy i całą twarz. Po pięciu dniach kobieta zaczęła niepokoić się o stan zdrowia, a pewnego ranka doświadczyła problemów ze wzrokiem.

spis treści

1. Ból głowy okazał się objawem poważnego problemu

Amanda oglądała z córką telewizję, kiedy poczuła, że coś jest nie tak. Kobieta zaczęła tracić równowagę i widziała podwójnie. Zaskoczona tymi objawami zadzwoniła do męża, który natychmiast wrócił do domu i wezwał karetkę.

W końcu Amanda straciła czucie w lewym boku, a jej stan z każdą minutą zaczął się pogarszać. Zaczęła bełkotać, a lewa strona twarzy opadła. 32-latka została zabrana do szpitala, a objawy się nasilały. Nie była w stanie mówić i miała problemy z oddychaniem.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Lekarze na izbie przyjęć wykonali tomografię komputerową i zauważyli, że niektóre tętnice są zablokowane. Kobiecie podano naprawdę silny lek przeciwzakrzepowy. Niestety nie sprawdziło się to przypadku Amandy.

Amanda nie przypuszczała, jak poważne są jej dolegliwości
Amanda nie przypuszczała, jak poważne są jej dolegliwości (Amanda Lenza)

2. Przyczyny udaru u 32-latki

W końcu stan 32-latki pogorszył się na tyle, że została przeniesiona helikopterem do specjalistycznej kliniki. Amanda nie była w stanie kontrolować swojego ciała, a nadal była świadoma wszystkiego, co się wokół niej dzieje.

Zespół medyczny potwierdził, że u kobiety doszło do udaru. Liczyła się każda minuta, natychmiast przystąpiono do operacji, by umieścić stenty w dwóch tętnicach, co bardzo rzadko się zdarza, zwykle konieczna jest operacja jednej.

Po operacji stan Amandy się poprawił, kobieta znów mogła samodzielnie mówić i poruszać się, nie miała już problemów z oddychaniem. Po kilku tygodniach zaczęła także samodzielnie chodzić. Lekarze chcieli zrozumieć, dlaczego Lenza doznała udaru w tak młodym wieku.

Podczas badań okazało się, że 32-latka ma dysplazję włóknisto-mięśniową, powoduje niezwykły wzrost komórek w ścianach tętnic, który przyczynia się do kurczenia się lub wybrzuszania tętnic. Większość ludzi nawet nie wie, że cierpi na ten stan.

Dziś 32-latka cieszy się, że żyje
Dziś 32-latka cieszy się, że żyje (Amanda Lenza)

3. Test FAST pomoże zdiagnozować udar

Objawy, które wystąpiły u 32-latki, są typowe dla udaru. W takiej sytuacji liczy się czas. Jeśli u siebie lub kogoś bliskiego podejrzewasz udar, warto przeprowadzić test FAST, który pomoże w rozpoznaniu pierwszych symptomów.

FAST to skrót od face (twarz), arm (ramię), speech (mowa) i time (czas). Zwróć uwagę na twarz, przede wszystkim na jej symetrię. Jeśli dana osoba nie jest w stanie się uśmiechnąć, może to być pierwszy objaw udaru. Opadające kąciki ust zwykle są spowodowane osłabieniem i porażeniem mięśni mimicznych twarzy.

Osobę, u której podejrzewasz udar, poproś o zamknięcie oczu i wyciągnięcie rąk do przodu. Problemy z utrzymaniem ramion na tym samym poziomie również mogą wskazywać na udar. Kolejnym symptomem jest bełkotliwa mowa i problemy z wypowiadaniem się.

Podejrzewając udar najważniejszy jest czas. Zaobserwowanie któregokolwiek z tych symptomów wymaga niezwłocznego wezwania pogotowia ratunkowego. Szybka reakcja może uratować życie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze