Trwa ładowanie...

Wczesny objaw raka krwi. Lekarka ostrzega przed często popełnianym błędem

Avatar placeholder
02.10.2023 12:22
Męczą cię nawracające infekcje i łatwo o siniaki? Tak może objawiać się nowotwór krwi
Męczą cię nawracające infekcje i łatwo o siniaki? Tak może objawiać się nowotwór krwi (Facebook, Getty Images)

Nowotwory krwi bywają niezwykle podstępne, często rozpoznawane są też bardzo późno, co znacznie pogarsza rokowania. Wiele osób w ogóle nie wie, jak może objawiać się rak krwi i kiedy niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.

spis treści

1. Nowotwory krwi

Do nowotworów krwi zalicza się chłoniaki, białaczkę i szpiczaka mnogiego. Białaczka jest nowotworem białych krwinek, który wywodzi się ze szpiku kostnego. Szpiczak mnogi atakuje komórki plazmatyczne, a chłoniak jest nowotworem układu limfatycznego.

Jak wyjaśnia dr Deborah Lee z Fox Online Pharmacy, nowotwory krwi są powszechne, a każdego roku powodują więcej zgonów niż rak piersi lub prostaty. Objawy nie zawsze są jednoznaczne i w początkowym stadium mogą nie budzić podejrzeń.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Około 30 proc. nowotworów krwi diagnozuje się po przyjęciu do szpitala w trybie nagłym. Świadomość społeczeństwa na temat nowotworów krwi jest niska. Oznacza to, że ludzie nie znają występujących objawów i nie są pewni, kiedy zwrócić się o pomoc. To błąd - ostrzega lekarka.

2. Objawy raka krwi

Wczesne objawy raka krwi są często niespecyficzne. Łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami. Niedokrwistość i mała liczba płytek krwi powoduje kilka charakterystycznych objawów, takich jak:

  • gorączka,
  • guzki i obrzęki, szczególnie w okolicach węzłów chłonnych,
  • nieustanne zmęczenie,
  • łatwo powstające siniaki,
  • obfite poty,
  • duszności,
  • nawracające infekcje,
  • bladość skóry,
  • nagła utrata wagi,
  • wysypki skórne.

Brak odpowiedniego leczenia powoduje, że we krwi, w układzie limfatycznym i szpiku kostnym dominują słabo funkcjonujące typy komórek krwi, co prowadzi do pojawienia się innych objawów.

Nowotwory krwi w zaawansowanym stadium prowadzą do nasilenia się anemii, powodują duszność i ból w klatce piersiowej. W szpiku kostnym zaczynają odkładać się złogi, a słaba odporność zwiększa podatność na wszelkiego rodzaju infekcje.

Postępujący rak krwi zwiększa ryzyko zapalenia płuc i sepsy. Pacjenci są coraz bardziej osłabieni, wyczerpani, mają słaby apetyt, a waga nadal spada. Nowotwory krwi mogą wpływać również na mózg, powodując bóle głowy i drgawki.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze