Trwa ładowanie...

Sanatoria - co robić, kiedy ma się skierowanie? Czy można przerwać turnus?

Avatar placeholder
27.03.2020 15:45
Sanatoria w dobie koronawirusa
Sanatoria w dobie koronawirusa (iStock)

Sanatoria - co robić, jak ma się skierowanie? Czy można przerwać turnus? To najczęstsze z pytań, jakie pojawiają się w kontekście koronawirusa, choć jest ich o wiele więcej. Trudno się dziwić. Ogłoszenie decyzji o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce wywołało nie tylko niepokój, ale i wątpliwości, także w kwestii sanatoriów. Zmieniło się niemal wszystko. Co warto wiedzieć o leczeniu uzdrowiskowym? Gdzie zdobyć informacje?

spis treści

1. Skierowanie do sanatorium a koronawirus

Sanatoria - co robić, jak ma się skierowanie? Czy można przerwać turnus? Czy można kontynuować rozpoczęty turnus? Czy trzeba zapłacić za niedokończony turnus? To tylko niektóre pytania związane z pobytem w uzdrowiskach w okresie zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV, wywołującym chorobę COVID-19.

W Polsce ogłoszono stan epidemii, jednak już wcześniej, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował o zawieszeniu działalności sanatoriów w całym kraju, do odwołania. Oznacza to, że osoby, które planowały bądź planują pobyt w sanatorium, muszą czekać na informację, kiedy uzdrowiska znów zaczną działać. Zależy to od rozwoju sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

Zobacz też: Podstawowe informacje o koronawirusie

2. So robić, kiedy ma się skierowanie do sanatorium?

Co w sytuacji, kiedy pacjent posiada skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ? Zostać w domu. Skierowanie do sanatorium może być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących.

Szczegółowych informacji na ten temat udzielą oddziały wojewódzkie NFZ. Można je uzyskać dzwoniąc na infolinię. Zwykle jednak z osobami, które w najbliższych dniach miały rozpocząć turnus leczniczy w uzdrowisku, kontaktują się pracownicy NFZ.

3. Czy można przerwać turnus w sanatorium?

Osoby, które są w sanatorium, z uwagi na zagrożenie zakażeniem koronawirusem, mogą przerwać turnus. Niestety nie będą mogły kontynuować pozostałej części rozpoczętego pobytu w późniejszym terminie.

Ma to związek z tym, że obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego określa minimalny, nieprzerwany czas trwania leczenia sanatoryjnego, która pozwala na uzyskanie efektu terapeutycznego (w tym liczbę zabiegów w trakcie pobytu). Skrócenie czasu trwania leczenia czy podzielenie go na części sprawia, że leczenie może nie być skuteczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Wyjazd z sanatorium oznacza zakończenie leczenia. Po przerwaniu turnusu nie można ubiegać się o rozpatrzenie nowego skierowania poza kolejnością. Ponieważ jednak sytuacja jest dynamiczna, być może kwestia ta zostanie rozwiązana w inny sposób.

Warto przypomnieć, że czas trwania leczenia uzdrowiskowego trwa:

  • 27 dni - uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat,
  • 21 dni - uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 7 do 18 lat, uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych, uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych,
  • 28 dni - uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym oraz uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym,
  • od 6 do 18 dni - uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci.

4. Czy można kontynuować rozpoczęty turnus w sanatorium?

Kuracjusze, którzy przebywają już w sanatoriach, mogą kontynuować rozpoczęty turnus. Sanatoria nie są zamykane. Kluczowe jest ograniczenie przyjazdu nowych osób.

Uzdrowiska zawiesiły działalność, nie przyjmując nowych kuracjuszy. Osoby, które rozpoczęły leczenie przed 14 marca, mają prawo do wykorzystania zleconych świadczeń.

5. Czy trzeba zapłacić za niedokończony turnus?

W niektórych uzdrowiskach osoby, które z turnusu wyjechały wcześniej, co ma związek nie tylko z poczuciem zagrożenia koronawirusem, ale i potrzebą opieki nad członkiem rodziny, muszą ponieść opłaty za każdy dzień brakujący do oficjalnej daty zakończenia turnusu.

Dzieje się tak, ponieważ decyzja o tym, czy za niedokończony turnus trzeba zapłacić, należy do świadczeniodawcy, czyli kierownictwa uzdrowiska. Można prosić o zwolnienie z dodatkowych opłat ze względu na stan zagrożenia epidemicznego.

6. Sanatorium – co robić? Gdzie zdobyć informacje

Informacji na temat koronawirusa oraz działalności sanatoriów udzielają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ, którzy dyżurują pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze