Trwa ładowanie...

Choruje już sześć milionów Polaków. "To obecnie największy problem hepatologiczny świata"

 Anna Klimczyk
26.03.2024 12:49
Lekarka ostrzega Polaków. "Często nie wiemy, że ten narząd choruje"
Lekarka ostrzega Polaków. "Często nie wiemy, że ten narząd choruje" (Getty Images, Facebook)

Nawet kilka milinów osób w Polsce może chorować na stłuszczenie wątroby. - To obecnie największy problem hepatologiczny świata - alarmuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska. W Stanach Zjednoczonych właśnie zatwierdzono lek, który ma pomóc osobom zmagającym się ze stłuszczeniową chorobą wątroby związaną z zaburzeniami metabolicznymi.

spis treści

1. Problem nawet sześciu milionów Polaków

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego na stłuszczenie wątroby może cierpieć nawet sześć milionów Polaków. Najczęstszymi przyczynami tego schorzenia są niezdrowy styl życia i nieodpowiednia dieta. Potwierdza to w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Anna Boroń-Kaczmarska, hepatolożka i specjalistka chorób zakaźnych.

- Choroba stłuszczeniowa wątroby to obecnie największy problem hepatologiczny świata. Nadwaga lub otyłość to praktycznie stałe cechy tego schorzenia. Jednak warto pamiętać, że również osoby szczupłe, w tym dzieci, mogą rozwijać chorobę stluszczeniową wątroby. Niestety 90 proc. moich pacjentów, którzy cierpią na to schorzenie, jest głuchych na zalecenia, że powinni zmienić tryb życia, zmniejszyć masę ciała i zacząć się zdrowo odżywiać. Gdy z nimi rozmawiam, słyszę tylko, że zaczną od poniedziałku, po świętach, po wakacjach. A choroba nie czeka.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Ekspertka przyznaje, że stłuszczenie wątroby to bardzo podstępne schorzenie. Długo może nie dawać o sobie znać, a gdy już pojawiają się objawy, są niespecyficzne.

- Musimy pamiętać o tym, że wątroba nie boli, ponieważ nie ma czuciowych zakończeń nerwowych. Dlatego często nie wiemy, że ten narząd choruje. Objawy, które powinny zaalarmować nas, że coś jest nie tak, to pobolewanie w górnej części brzucha po prawej stronie, osłabienie, zmęczenie, wzdęcia czy odbijanie - wylicza hepatolożka.

2. Nowy lek

14 marca 2024 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek, który ma pomóc osobom zmagającym się z MASLD (stłuszczeniową choroba wątroby związaną z zaburzeniami metabolicznymi) zwaną kiedyś niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD). Mowa o preparacie Rezdiffra (resmetirom). To ważny krok, ponieważ niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, z racji narastania epidemii otyłości, staje się schorzeniem coraz częstszym.

Naukowcy twierdzą, że lek nie tylko łagodzi zwłóknienie i zapalenie wątroby u niektórych pacjentów, ale także poprawia poziom lipidów.

- Badanie polegało na starannym wyborze pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi opierającymi się o chorobę stłuszczeniową wątroby i podawaniu im leku przez odpowiedni czas. Następnie obserwowano pacjentów. Wszystko po to, by sprawdzić, czy preparat jest skuteczny - wyjaśnia prof. Boroń-Kaczmarska.

3. Chorobę trudno rozpoznać

Lek może pomóc wielu pacjentom, ponieważ niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby.

- Dzielimy je na proste niealkoholowe stłuszczenie wątroby, w którym ryzyko rozwoju marskości jest znikome oraz niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby z przewlekłym i postępującym zapaleniem narządu, które nieleczone prowadzi do włóknienia, marskości i raka wątrobowokomórkowego - alarmuje specjalistka chorób zakaźnych.

Jednak to nie wszystko. Ekspertka wskazuje, że stłuszczenie wątroby sprzyja rozwojowi cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej.

- Niestety pacjenci najczęściej trafiają do gabinetów lekarskich, dopiero kiedy dojdzie do powikłań. Zdarza się również, że schorzenie jest przypadkowo rozpoznawane podczas rutynowych badań takich jak np. USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badania krwi. A leczenie jest dość trudne. Badania nad skutecznym lekiem, który pozwoli na wyleczenie z choroby stłuszczniowej wątroby, trwają już od co najmniej 20 lat - wyjaśnia prof. Boroń-Kaczmarska.

Ekspertka podnosi, że oprócz leczenia farmakologicznego pomocne w walce z chorobą jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Zatem jakie produkty "kocha" nasza wątroba?

4. Te produkty "karmią" wątrobę

- Wątroba oczyszcza nasz organizm, dlatego musimy ją wspierać. Ten narząd bardzo lubi błonnik. Dlatego jak najczęściej jedzmy pełnoziarniste produkty zbożowe. Ponadto drogą do zdrowej wątroby jest spożywanie zielonych warzyw takich jak jarmuż czy szpinak, owoców jagodowych, produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w rybach czy orzechach - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk kliniczny dr n.o zdrowiu Hanna Stolińska.

- Stosując zdrową dietę, możemy przeciwdziałać wystąpieniu choroby stłuszczeniowej wątroby. Najlepiej wdrożyć dietę śródziemnomorską, która jest bogata w węglowodany złożone oraz antyoksydanty - dodaje ekspertka.

A jakie produkty powinny znaleźć się na naszej żywieniowej czarnej liście, jeśli chcemy, by wątrobą jak najdłużej cieszyła się zdrowiem?

- Biały makaron, białe pieczywo, ryż, słodkie płatki to produkty, które nie będą dobrze wpływały na naszą wątrobę, ponieważ nie zawierają one dużej ilości błonnika. Również cukier dewastuje wątrobę. Ograniczmy spożywanie dań smażonych, tłustego nabiału i mięsa (przede wszystkim wieprzowiny) a nasza wątroba nam "podziękuje" - podsumowuje dr Stolińska.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze